Právě jste na stránce osvětlení Philips. K dispozici máte její lokalizovanou verzi.
Návrhy

    Jak osvětlení ovlivňuje vaši náladu a pocity?

    Světlo je naprosto samozřejmou součástí našeho života. Jen stěží si bez něho umíme představit plnohodnotný radostný život. Nejen že díky světlu vidíme vše, co je kolem nás, a dokážeme se správně orientovat v prostoru, pracovat, číst a radovat se z každodenních aktivit. Světlo nám také napomáhá, aby náš organismus fungoval v souladu s přirozenými biologickými hodinami. Jak můžete pomocí správného nastavení osvětlení ovlivnit své pocity? A na které parametry byste se při výběru vhodného zdroje světla měli nejvíce zaměřit?
    Většinu vnějších životních okolností, které mají vliv na náš život, nemůžeme příliš ovlivnit. Umělé osvětlení je však jednou z věcí, která dokáže pozitivně, nebo negativně ovlivnit naše pocity, náladu, pohodlí, efektivitu práce, ba dokonce i naše zdraví a kterou ve většině případů ovlivnit můžeme. Přirozené denní světlo stimuluje smysly a reguluje pravidelný 24hodinový rytmus fungování lidského těla. Díky tomu dokáže být náš organismus během dne plně aktivní, zatímco večer se naše tělo přirozeně připravuje na spánek a v tichu a ve tmě dokážeme snadno usnout. Pokud je tento přirozený cyklus nějakým způsobem narušen, má to obvykle negativní dopad na naši psychickou a často i fyzickou kondici.

    Když přirozené denní světlo nestačí

     

    Dlouhodobý nedostatek světla dokáže negativně ovlivnit naši náladu. A právě proto na nás v podzimním a zimním období často přichází únava, pochmurná nálada a v mnoha případech i sezónní deprese. Zatažené dny, kdy jsme vystaveni jen minimálnímu působení slunečního svitu, mají obvykle za následek to, že nám jde veškerá práce pomaleji a máme mnohem větší problém se soustředit na vykonávanou práci, než je tomu v jarních a letních měsících.
     

    A právě z těchto důvodů je velmi důležité nepodceňovat výběr umělého osvětlení. Jeho vliv totiž může být rozhodujícím faktorem, který významně ovlivní, jak se budete během takovýchto pochmurných dnů s nedostatkem přirozeného denního svitu cítit. Věnovat dostatek úsilí a času pečlivému výběru zdroje osvětlení, které vám pomůže udržet si dobrou náladu za všech okolností, se tedy rozhodně vyplatí.

    V hlavní roli: barva světla

     

    Při výběru svítidla je vhodné věnovat pozornost především teplotě chromatičnosti neboli barevné teplotě světla a intenzitě osvětlení. Barevná teplota vyzařovaného světla je na krabičkách žárovek udávána v Kelvinech. Čím vyšší je hodnota teploty chromatičnosti, tím chladnější je barva světla vyzařovaného světelným zdrojem.

     

    V závislosti na účelu, který má světlo plnit, a místnosti, kde bude umístěno, je vhodné vybírat takový zdroj světla, který bude vytvářet vhodnou atmosféru a optimálně osvětlovat prostory. Nezapomeňte na to, že kromě barvy světla ovlivňuje působení místnosti i výmalba, barva závěsů a dalších dekorací umístěných v místnosti. Teplota chromatičnosti vybraného světla tak může v kombinaci s vybavením místnosti vytvořit dokonalou, nebo naopak velmi nevkusnou kombinaci, která bude mít vliv na to, jak se v místnosti budete cítit vy i ostatní obyvatelé vašeho domu.

    Při dobrém osvětlení se budete cítit lépe
    Teplejší barvy světla jsou vhodnější pro klasické uspořádání místnosti. Evokují pocity relaxace a klidu. Proto se hodí nejčastěji pro použití v obývacím pokoji, ložnici a v dalších místnostech, které slouží k odpočinku.
    Teplejší barvy jsou vhodnější pro relaxaci
    Světlo neutrální barvy je o něco chladnější, při dlouhodobém působení má mírně povzbuzující účinek. Hodí se pro běžné použití v kancelářích, pracovnách, při osvětlování pracovní desky kuchyňských linek a v dalších místnostech, kde se intenzivně věnujete určité činnosti a potřebujete si udržet plně soustředěnou mysl. Tento barevný koncept osvětlení dokonale odpovídá modernímu pojetí designu interiéru.
    Světlejší barvy jsou vhodnější pro práci a aktivitu
    Na rozdíl od teplého a neutrálního světla, studené barvy silně stimulují smysly a často slouží k okamžitému podnícení myšlení. Hodí se proto do komerčních a průmyslových prostor, kde je od zaměstnanců vyžadováno plné soustředění a hlava plná vynikajících nápadů.

    Intenzita světla ovlivní náladu i pracovní podmínky

     

    Kromě teploty chromatičnosti ovlivňuje atmosféru v místnosti a schopnost dobře se soustředit na právě prováděnou činnost i intenzita světla. Ta udává, jaký světelný tok dopadne na jednotku plochy. V praxi to znamená, že čím vyšší intenzita světla, tím lépe na práci vidíte.

     

    Světlo o vyšší intenzitě se proto hodí pro osvětlení pracovních ploch, jako je deska kuchyňské linky nebo stůl v kanceláři. Naproti tomu v místech, která slouží k odpočinku, vybírejte raději zdroje osvětlení poskytující méně intenzivní světlo.

     

    V této souvislosti stojí za zmínku i to, že starší lidé, jejichž zrak se postupně zhoršuje, sice obvykle potřebují osvětlení vyšší intenzity, zároveň jsou však často citlivější na příliš jasné světlo. Seniorům a lidem s horším zrakem proto vybavte domácnost raději bezpečným a zdravým světlem od spolehlivého výrobce, které nevyzařuje nepříjemně ostré, nebo naopak nedostatečně intenzivní světlo. V opačném případě by použití nevhodných svítidel mohlo vyvolat další zhoršení zraku, přivodit poruchy spánku a problémy s orientací v prostoru, nebo dokonce vyvolat depresi.

    Index podání barev – proč na něm záleží?

     

    Intenzita a teplota světla jsou velmi důležitými aspekty, které ve velké míře ovlivňují to, jak se v osvětleném prostoru budete cítit. Vybíráte-li vhodné osvětlení do své domácnosti, kanceláře, nebo průmyslového objektu, měli byste si všímat ještě dalšího důležitého parametru – totiž tzv. indexu podání barev (CRI). Jeho hodnota je stanovována na stupnici od 1 do 100, přičemž platí, že čím vyšší hodnota indexu podání barev je, tím věrohodnější a lepší je vjem barev osvětlených objektů.

     

    V tichých zónách, které slouží k odpočinku, si vystačíte s osvětlením o hodnotě indexu podání barev mezi 60 a 80. V případě pracovních prostor by mělo být CRI svítidel alespoň 80. V případě osvětlení šatníků, koupelen a dalších místností a provozoven, kde je kladen velký důraz na věrohodné podání barev, s nimiž se v místnostech manipuluje a pracuje (například při výběru barev oděvů, make-upu apod.), by mělo být používáno osvětlení s hodnotou CRI vyšší než 80.

    Vliv světla na emoce: jak vybrat správné osvětlení?

     

    Teplota chromatičnosti, intenzita světla i index podání barev jsou parametry, které jsou při výběru osvětlení velmi důležité. Kromě těchto parametrů byste však nikdy neměli přehlížet ani kvalitu vybraných produktů. Nízké ceny osvětlovacích výrobků na trhu často lákají k výhodné koupi. Ta se však v konečném důsledku nemusí ani zdaleka vyplatit. Svítidla a žárovky neznámých značek a výrobců často oslňují, blikají a vyzařují nadměrné množství modrého světla. Produkty značky Philips jsou vždy podrobeny celé řadě povinných i doplňkových testů. Díky tomu si můžete být při koupi žárovek a svítidel Philips vždy naprosto jisti, že si vybíráte vyzkoušené, energeticky úsporné a vysoce kvalitní výrobky pro osvětlení své domácnosti nebo kanceláře.

     

    Velký výběr v nabídce zdrojů osvětlení vám navíc zajistí, že si vždy vyberete právě takové svítidlo, jaké vám bude designově i funkčně vyhovovat. Obohatit ho pak můžete i o celou řadu dalšího příslušenství, které vám umožní přizpůsobit barvu a intenzitu světla své aktuální náladě nebo momentálním potřebám.

    Osvětlení dle místností

     

    Připravili jsme pro vás rady a tipy jak pracovat s osvětlením různých místností.