- Europe
- Latin America
- Middle East & Africa
- North America
- Asia Pacific
- BelgiqueFrançais
- BelgiëNederlands
- DanmarkDansk
- DeutschlandDeutsch
- Eesti VabariikEesti
- EspañaEspañol
- FranceFrançais
- HrvatskaHrvatski
- IrelandEnglish
- ItaliaItaliano
- LatvijaLatvijas
- LietuvaLietuvių
- MagyarországMagyar
- NederlandNederlands
- NorgeNorsk
- PolskaPolski
- PortugalPortuguês
- RomâniaRomână
- SchweizDeutsch
- SlovenijaSlovenščina
- SlovenskoSlovenčina
- SrbijaSrpski
- SuisseFrançais
- SuomiSuomeksi
- SverigeSvenska
- TürkiyeTürkçe
- United KingdomEnglish
- ÖsterreichDeutsch
- Česká Republika Čeština
- ΕλλάδαΕλληνική
- БеларусьРусский
- БългарияБългарски
- Российская ФедерацияРусский
- УкраїнаУкраїнська
- ҚазақстанРусский
Odborné znalosti, na které se můžete spolehnout
Vše o technologii osvětlení
"Návod, jak správně osvětlit sportoviště"
V dnešní době se čím dál častěji setkáváme s výstavbou nových možností sportovního vyžití i s renovacemi již existujících sportovních areálů. K plnému využití potenciálu každého sportoviště významně přispívá i jeho vhodné osvětlení, které umožní hráčům i divákům příjemný a bezpečný pobyt v areálu a zároveň nepůsobí rušivě na jeho okolí.
Obce i soukromé sportovní asociace či kluby po celém světě nabízejí široké veřejnosti možnost využít fotbalová, basketbalová a baseballová hřiště, tenisové kurty i další sportoviště. Je proto nutné, aby tyto prostory byly maximálně pohodlné a dokázaly se pružně přizpůsobit potřebám uživatelů širokým výběrem sportovních aktivit i flexibilní otevírací dobou. Takové sportovní areály mohou v mnoha případech přispět k revitalizaci čtvrtí, ve kterých se nacházejí.
Co je světelný smog a jak vzniká světelné znečištění
Pohled na zeměkouli, osvětlenou stovkami světel, je vskutku impozantní. Jen málokdo si však uvědomuje, že nadměrné noční osvětlení může mít vážné důsledky pro život rostlin a zvířat i pro naše vlastní zdraví. Naštěstí však má tento problém snadné řešení – stačí jen využít moderní svítidla, která nezpůsobují nadměrné světelné znečištění.
Přechod na cirkulární osvětlení
Rozhovor s Antonem Brummelhuisem, Senior Director of Sustainability, Signify
V současné době probíhá nenápadná revoluce. Obchodní modely se pozvolna mění v souvislosti s tím, jak se průmyslová odvětví odklánějí od tradičního lineárního modelu výroby „vezmi, vyrob, vyhoď“ a směřují k cirkulární ekonomice, která je ve své podstatě obnovující. To znamená, že se snaží udržet produkty a materiály v jejich nejvyšší užitné hodnotě. Na tento udržitelnější způsob výroby již přecházejí některé z předních světových společností, například Hewlett Packard, H&M, Cisco a Unilever. Je přirozené, že ani průmysl osvětlovacích technologií nestojí vůči těmto změnám zády. V níže uvedeném rozhovoru Anton objasní vliv této koncepce na společnosti, jako je Signify.
Společnost Signify je jednička na trhu s osvětlením
V květnu 2018 společnost Philips lighting oznámila zahájení používání nového názvu firmy. Z Philips lighting, společnosti, jejíž jméno má své nezaměnitelné vůdčí místo v oblasti osvětlení, se tak během krátké doby stala společnost Signify. Jak uvedl výkonný ředitel společnosti, Eric Rondolat, nové jméno má mnohem lépe odrážet strategii a vizi celé firmy a záměr společnosti odhalit mimořádný potenciál světla, které dokáže změnit svět. Značka Philips jako taková však touto změnou nezanikla. Produkty na základě licenční smlouvy s Royal Philips i nadále ponesou jméno této značky. Jaké oblasti tedy nyní společnost Signify zastřešuje?
Dezinfekce místnosti pomocí UV-C. V čem spočívá?
UV-C záření je součástí ultrafialového spektra, které je lidským okem neviditelné. Na zemský povrch přirozenou cestou nepronikne, protože je zcela pohlceno zemskou atmosférou. Toto záření ovšem dokážeme uměle vyrobit pomocí moderní světelné techniky. S jakým cílem?
UV-C záření má intenzivní biocidní vlastnosti. Zatímco UV-A záření dopadající na nás spolu se slunečním zářením nám škodí pouze v nadměrném množství, i velmi malá dávka UV-C záření může být nebezpečná pro lidi a další živé organismy. Poškozuje řetězce DNA a RNA a vede k jejich rozpadu. I když je účinek UV-C záření na mikroorganismy známý již mnoho let, stále prochází dalšími výzkumy. Vědci, kteří analyzují životní podmínky na Marsu, uskutečnili nedávno zajímavé pozorování. Červená planeta má jinou hustotu atmosféry než Země, proto na její povrch proniká téměř celé spektrum ultrafialového záření. Výsledkem toho bylo, že bakterie vystavené stejně intenzivnímu UV záření jako na Marsu byly usmrceny za necelou minutu.
Výše popsané vlastnosti UV-C záření z něj dělají jednu z nejefektivnějších metod dezinfekce. Jeho použití samozřejmě vyžaduje zvláštní bezpečnostní opatření. V ozařované místnosti se nesmí zdržovat lidé, zvířata ani rostliny. Při správném a bezpečném používání však může být záření velkou pomocí jak pro jednotlivé klienty, tak i pro podnikatele v mnoha průmyslových odvětvích.
Dezinfekce obchodů: jak funguje UV-C?
Propuknutí pandemie koronaviru dostalo maloobchodní prodejce do velice složité situace. Denní dezinfekce prodejny je dnes nezbytností – a je bohužel finančně velmi náročná. Nelze se jí však vyhnout. V opačném případě by se prodejna mohla stát zdrojem šíření nákazy. Proto stojí za to prozkoumat různé dostupné dezinfekční postupy a vybrat z nich to nejlepší řešení. V tomto informačním článku objasňujeme, jak je možné dezinfikovat prodejnu UV-C zářením.
"Čtyři způsoby, jak zefektivnit práci ve skladu"
Počet velkých skladových prostor na našem území v posledních letech výrazně vzrůstá. To s sebou nese i mnohé otázky. Například jak sklady správně řídit, kde sehnat dostatečné množství kvalitních zaměstnanců, kteří budou ochotni v prostorách skladu pracovat, nebo jak zajistit, aby náklady spojené s provozem skladu byly co možná nejnižší.
Osvětlení muzeí a galerií – tipy jak na to
Krása výtvarných děl i vzácných historických předmětů může dokonale vyniknout jen v tom správném světle. Vhodně zvolené osvětlení navíc zatraktivňuje interiér muzea či galerie a dotváří celkovou atmosféru každé expozice. Překvapte milovníky umění novými vizuálními efekty a nalákejte další generaci návštěvníků na neobyčejné zážitky.
Ještě nedávno byla za nejlepší řešení při osvětlování exponátů v muzeích a galeriích považována kombinace halogenových svítidel a denního světla. Dnes už však využívá stále více institucí na celém světě přednosti moderních LED svítidel, která osvětlují umělecká díla nanejvýš šetrně a přitom efektivně.
Společnost Signify osvětlila náměstí v Bardějově
Bardejov je okresním městem na severovýchodě Slovenska. Spadá do Prešovského kraje a pro svůj neopakovatelný a zachovalý historický ráz si v roce 2000 zasloužil zápis do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Od tohoto slavnostního okamžiku uběhlo již osmnáct let. Bardejov se však nyní pyšní další zajímavou změnou – jeho náměstí je nyní ve večerních a nočních hodinách osvětleno zajímavými architektonickými svítidly Philips.
Osvětlení budov a jejich fasád – tipy jak na to
Zatímco v městských ulicích jsou veřejná svítidla důležitá především z bezpečnostních důvodů, osvětlení fasády historických budov má i dekorativní význam. Vhodně zvolená svítidla podtrhnou zajímavé architektonické detaily a vytvoří působivé barevné efekty, které zvýší atraktivitu celé ulice i městské čtvrti.
Ještě před dvěma stovkami let zůstávaly po soumraku ulice většiny evropských měst zahaleny do tmy. Brzy poté v nich však začaly zářit plynové lampy a zanedlouho i žárovky a výbojky, které jsou dnes postupně nahrazovány moderními LED svítidly. Ta zajišťují nejen nasvícení silnic a pěších či cyklistických stezek, ale i působivé osvětlení fasád nejvýznamnějších budov a architektonických památek.